Warsztaty GirlTech 2.0.

Twórz i buduj, modyfikuj, testuj i baw się dobrze!

GirlTech 2.0 to warsztaty techniczne stworzone przez dziewczyny dla dziewczyn, których celem jest radość doświadczania nauk ścisłych od praktycznej strony. W trakcie 12 godzin warsztatów nasze kursantki poznały budowę najprostszych urządzeń elektronicznych, działanie podstawowych elementów w zakresie budowy, pomiarów i sprawdzania elementów, montowały, lutowały i uruchamiały powstałe układy.

Pierwsza edycja warsztatów odbyła się na przełomie września i października 2022. W zajęciach, pod czujnym okiem naszych inżynierów, wzięło udział 9 dziewczyn w wieku 13-16 lat.

GirlTech 2.0. to działanie zrealizowane w ramach programu MiniGrant FemFundu.

Warsztaty Majsterkowicz 2.0.

Warsztaty elektrotechniki i robotyki dla początkujących.

Majsterkowicz kojarzy się z młotkiem i śrubokrętem, a my uczymy posługiwania się na przykład lutownicą tak, aby naprawić sprzęt elektroniczny. To wcale nie jest trudne! Na warsztatach pokazujemy jak działają konstrukcje małych robotów i czujników.

Warsztaty przeznaczone dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Zajęcia z robotyki to okazja do poznania nauk ścisłych od ich praktycznej strony oraz szansa na uzyskanie nowych umiejętności i wiedzy z mechatroniki i robotyki.

W warsztatach wzięło udział dziesięciu uczniów.

Zadanie sfinansowano ze środków pozyskanych przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w ramach projektu “Kierunek NOWE FIO” finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Warsztaty MiniKonstruktor

Warsztaty mają za zadanie zachęcić do aktywnego uczestnictwa i urozmaicić zajęcia edukacyjne o charakterze ścisłym. Zajęcia z projektowania i prototypowania dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych to okazja do poznania nauk ścisłych od ich praktycznej strony, to również szansa na naukę nowych umiejętności oraz poznanie podstawowych pojęć związanych z rysunkiem technicznym oraz programami do projektowania w 2D i 3D.
Głównym celem warsztatów jest zainteresowanie młodzieży grafiką komputerową, rozwijanie kreatywności uczniów i ich współpraca.
Celami szczegółowymi będą:

 

  • nabycie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu rysunku technicznego,
  • nabycie wiedzy praktycznej z projektowania graficznego 2D i 3D,
  • zdobycie doświadczenia z zakresu konstruowania prostych prototypów w technologii druku 2D oraz druku 3D,
  • promocja ciekawych projektów naukowo-edukacyjnych, które mogą wpływać na wybór dalszej ścieżki kształcenia związanej bezpośrednio z miastem Opole,
  • promocja kierunków ścisłych.

 

Dla kogo?

Zajęcia są adresowane dla uczniów klas podstawowych. Po zakwalifikowaniu na warsztaty, młodzi konstruktorzy są dzieleni na grupy po osiem osób.

Na zajęciach otrzymają podstawową wiedzę dotyczącą rysunku technicznego w 2D. Następnie wykorzystają zdobytą wiedzę do wykonania elektronicznej wersji prototypu w 2D, która następnie zostanie wykonana na ploterze 2D. Kolejnym etapem będzie dodanie trzeciego wymiaru do rysunku technicznego poprzez użycia długopisów 3D, a następnie wygenerowanie grafiki 3D na podstawie powstałego rysunku. Efektem finalnym będzie wydruk trójwymiarowego prototypu na drukarce 3D. Dzięki takim działaniom zapoznają się z podstawami grafiki komputerowej i prototypowania, co może zaowocować chęcią głębszego zapoznania się z tą tematyką. Nawiązując do słów Konfucjusza:

 

Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

 

Terminy i ceny szkoleń są ustalane indywidualnie.
Grupy zorganizowane prosimy o kontakt:             

Bartosz Mazurek

Kierownik ds.laboratoriów
Kierownik ds.laboratoriów Laboratory Manager
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 884 883 159

Warsztaty Robbo

Warsztaty mają zachęcić do aktywnego uczestnictwa i urozmaicić zajęcia edukacyjne o charakterze ścisłym. Zajęcia z robotyki to okazja do poznania nauk ścisłych od ich praktycznej strony, to również szansa na naukę nowych umiejętności oraz poznanie podstawowych pojęć związanych z mechatroniką i robotyką.
Głównymi celami warsztatów jest:

 

  • zainteresowanie młodzieży dziedzinami technicznymi,
  • rozwijanie kreatywności uczniów,
  • poszerzanie wiedzy z zakresu mechatroniki i robotyki,
  • zdobycie doświadczenia w konstruowaniu prostych układów mechanicznych,
  • promocja ciekawych projektów naukowo-edukacyjnych, które mogą wpływać na wybór dalszej ścieżki kształcenia związanej bezpośrednio z Opolem.

 

Dla kogo?

Zajęcia są adresowane dla uczniów klas podstawowych. Po zakwalifikowaniu na warsztaty, młodzi konstruktorzy są dzieleni na grupy po osiem osób.
Uczestnicy na zajęciach otrzymują podstawową wiedzę dotyczącą działania prostych układów robotów mobilnych. Następnie nabytą wiedzę wykorzystają do skonstruowania w zespołach prostego układu mechanicznego wraz z układem sterowania i napędu. Dzięki takim działaniom zapoznają się z podstawami mechatroniki i robotyki co może zaowocować chęcią głębszego zainteresowania się z tą tematyką. 

Terminy i ceny szkoleń są ustalane indywidualnie.
Grupy zorganizowane prosimy o kontakt:

Bartosz Mazurek

Kierownik ds.laboratoriów
Laboratory Manager
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 884 883 159