Celem projektu jest wsparcie regionalnych instytucji otoczenia biznesu, a w efekcie - sektora małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonujących w woj. opolskim poprzez wzmocnienie oferty instytucji otoczenia biznesu.
01.02.2019– 31.10.2020 r.
Wartość projektu ogółem: 2 216 544,32 zł
Oferta Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu odpowiada na zapotrzebowanie rynku zakładamy dalszą profesjonalizację naszych usług w 2 działach:
2. Dział badawczo-rozwojowy – aby świadczyć bardziej zaawansowane, udoskonalone usługi dostosowanych do potrzeb przedsiębiorstw konieczna jest dalsza profesjonalizacja usług Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. W tym działaniu niezbędne jest stworzenie laboratorium pomiarowego wyposażonego w niezbędny sprzęt.
Innowacyjne Opolskie - profesjonalizacja usług PNT w Opolu
Projekt realizowany w ramach Osi priorytetowej 2 – Konkurencyjna gospodarka, Poddziałanie 2.3 Wzmocnienie otoczenia biznesu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
Wydatki kwalifikowalne: 1 910 886,18 zł
Dofinasowanie: 1 385 392,48 zł
Inkubator Przedsiębiorczości - działania pn. „Innowacyjne Opolskie” – 3 usługi
Działania w ramach inicjatywy Innowacyjne Opolskie:
a) Opolski Startup.
Celem Opolskiego Startupu będzie działanie na rzecz budowy ekosystemu startupowego, który umożliwi tworzenie innowacyjnego środowiska, a w przyszłości nowych przedsiębiorstw typu startup, spin-off m.in., gotowych do wejścia na rynek.
Opolski startup będzie platformą wymiany kontaktów i nawiązywania współpracy pomiędzy przedsiębiorcami z sektora MŚP, a także środowiskiem naukowym. Powstanie multimedialny przewodnik po Opolskim Startupie w postaci vloga. Ponad to w ramach udoskonalania usługi planujemy zakup elektronicznego systemu obsługi usługi Wirtualnego Biura. To nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej poczty. Dzięki elektronicznemu dostępowi do skrytki pocztowej dostępnej 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu klienci PNT w Opolu będą mogli odbierać swoją korespondencje w dogodnym momencie dnia, nie jak do tej pory było w godzinach pracy PNT w Opolu.
Dodatkowo w wyniku rozmów z przedsiębiorcami oraz analizy rynku widzimy szereg najczęściej popełnianych błędów przez młode firmy, np.: wybór nieadekwatnej formy prowadzenia działalności gospodarczej do rozmiaru prowadzonej działalności; nie zawieranie umów pisemnych lub podpisywanie dokumentów bez wcześniejszej analizy prawnej; dopuszczenie inwestora i utrata kontroli nad firmą, nie stosowanie umów o zachowaniu poufności itd.
Chcemy stworzyć bota na facebooku/strone www PNT. Osoby zainteresowane zgłoszą w komentarzu pod postem chęć korzystania z takiej usługi, następnie zostaną one zapisane do bazy danych i będzie im dostarczana co tydzień prasówka związana z poradami prawnymi dotyczącymi wczesnego etapu prowadzenia działalności gospodarczej, jak również innowacyjności, ochrony własności intelektualnej oraz działań prowadzonych przez PNT.
W ramach Opolskiego Startupu organizowane będą cykliczne wydarzenia typu Startup Mixer stanowiące okazję do wymiany zaufanych kontaktów w ramach sesji networkingowych oraz giełdy kooperacyjnej, a także do podniesienia kompetencji przedsiębiorców w ramach organizowanych sesji szkoleniowych. Ponadto, tworzą idealną przestrzeń do nawiązywania i pielęgnowania relacji biznesowych, opartych na zaufaniu i rekomendacji.
To spotkania dla przedsiębiorców, którzy w biznesie stawiają na profesjonalizm i trwałość wzajemnych kontaktów w celu budowania przyjaznego przedsiębiorcom ekosystemu. Wydarzenie Startup Mixer każdorazowo organizowane będzie w Centrum Miasta Opola, żeby każdy zainteresowany inicjatywą mieszkaniec Opola i okolic mógł w niej uczestniczyć.
podczas 6 cyklicznych spotkań w ramach Startup Mixer utworzony zostanie punkt konsultacyjny Rzecznika Patentowego, który stanowić będzie doskonałą okazję i szansę dla przedsiębiorców z sektora MŚP do spotkania się i przedyskutowania swoich innowacyjnych pomysłów z Rzecznikiem Patentowym.
b) Campus Innowacji PNT w Opolu ściśle powiązany z inkubatorami technologicznymi, działającymi przy PNT związanymi z tematyką oscylującą wokół Inteligentnych Specjalizacji Regionalnych (w formie cyklicznych spotkań organizowanych w PNT, podczas których zostaną przedstawiane i omawiane
wdrażane do firm innowacje i pojawiające się problemy technologiczne).
Inkubatory technologiczne umożliwią przede wszystkim poprawę konkurencyjności sektora MŚP w regionie, wspieranie jego zdolności do osiągania wzrostu na rynkach regionalnych oraz do angażowania się w procesy innowacji. Działania te mają na celu promowanie przedsiębiorstw MŚP z woj. opolskiego na arenie ogólnopolskiej, co więcej rozwijanie powiązań i synergii pomiędzy przedsiębiorcami z woj. opolskiego, instytucjami okołobiznesowymi i ośrodkami badawczo-naukowymi. Pomysły wypracowane w ramach 10 spotkań Campusu Innowacji PNT w Opolu będzie można skonsultować i przedyskutować z Rzecznikiem Patentowym.
c) Ekonomiczno-prawna Akademia PNT (doradztwo prawne, ekonomiczne, prawo patentowe i modelowanie biznesowe - w formie 10 cykli szkoleń lub spotkań indywidualnych). Wśród wybranych szkoleń wymienić można: